Запознава от рано рецепторите с нови вкусове
Илюстрация: Guliver / iStock
Кърмените деца обикновено, като пораснат, ядат повече зеленчуци, ако майката също ги консумира, в периода докато кърми, установиха учени.
Според тях, децата постепенно привикват към различния вкус на зеленчуците, който усещат с майчиното мляко. И така добавиха още един аргумент в полза на естественото хранене.
Няма съмнение, че кърмата осигурява най-добър старт на детето в живота. Проучвания сочат, че тя пази от инфекции и носи куп здравословни ползи, а заедно с това допринася за успеха в училище, като повишава нивото на IQ.
Сега американски учени доказаха, че кърменето е начин бебето да се запознае и да се „научи“ да яде и да обича зеленчуците.
Ако по време на кърменето майката яде зеленчуци, по-късно детето, по-охотно яде всякаква растителна храна.
Учените стигат до заключение, че с кърмата бебето се „запознава“ с вкуса ѝ.
Обяснение на факта защо повечето деца не обичат зеленчуци, науката е дала отдавна. Досегът на зеленчука както и на много растителни храни до рецепторите им, предизвиква нещо като неприятен шок. Затова хлапетата отказват да ги ядат. А те съдържат огромно количество полезни вещества - витамини, ензими и минерали, от които детския организъм има нужда.
Затова лекарите настояват те да присъстват в менюто им от най-ранна възраст.
Съветът на учените е, ако майката иска да научи детето да обича зеленчуци, по време на кърменето да включи в менюто си повече червено цвекло, зеле, сок от моркови и броколи. Проучването сочи, че кърмата, която и „попила“ вкуса на зеленчуците е най-лесния път бебето да се запознае с тях, а като порасне – да ги харесва.
До тези изводи стига екип учени от Monell Chemical Senses Centre във Филаделфия, който наблюдава 97 кърмещи майки. Половината от тях консумирали много зеленчуци и сокове от тях, а другата половина – не, съобщава rambler.ru.
Мона Василева
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари